Dzieci

KIEDY POWINNA SIĘ ODBYĆ PIERWSZA WIZYTA DZIECKA U STOMATOLOGA?

Proponujemy, aby pierwsze spotkanie dziecka z dentystą odbyło się w formie wizyty adaptacyjnej, kiedy dziecko ma 3-4 lata. To moment kiedy dziecko powinno mieć już komplet zębów mlecznych.

Podczas takiego spotkania mały Pacjent zapoznaje się z lekarzem, oswaja się z gabinetem i sprzętami stomatologicznymi. Staramy się , aby gabinet kojarzył się dzieciom jako miejsce im przyjazne.

Podczas takiej wizyty staramy się również przeprowadzić badanie , tak aby rodzic miał informacje o kondycji zdrowia jamy ustnej. W razie potrzeby podpowiadamy co można poprawić, aby jeszcze lepiej dbać o zęby swoich pociech. Najlepiej udać się na pierwszą wizytę zanim u malucha pojawią się ubytki próchnicowe lub zacznie dokuczać ból zębów.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PIERWSZEJ WIZYTY?

Przed wizytą warto porozmawiać z maluchem o tym, jak wygląda wizyta u stomatologa. Pomocne w tym mogą się okazać książeczki, w których ulubieni bohaterowie, również odwiedzają dentystę. Godzina wizyty powinna być dostosowana do rytmu dnia dziecka, istotnym jest by maluch przyszedł na wizytę wypoczęty z pozytywnym nastawieniem

Tu podaj tekst alternatywny

CZYM RÓŻNIC SIĘ LAKOWANIE, LAKIEROWANIE I LAPISOWANIE ZĘBÓW U DZIECI?

Rodzice przychodząc na wizytę stomatologiczną z dzieckiem często pytają o różnice między tymi zabiegami.

LAKOWANIE ZĘBÓW

Lakowanie to zabezpieczenie bruzd przed próchnicą w zębach stałych dziecka. Lakowanie wykonuje się w zębach stałych. Jest ono całkowicie bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Lakowaniu poddaje się wszystkie zęby boczne, a więc trzonowce i przedtrzonowe. Podczas jednej wizyty można zalakować jednego lub większą ilość zębów. Lakowaniu poddaje się tylko te zęby, które są wolne od próchnicy. Pozostałe pozostawia się do obserwacji i ewentualnie zabezpiecza preparatem z fluorem. Aby mieć pewność, że ząb jest zdrowy i nadaje się do lakowania na wizytę do gabinetu wybrać się w momencie, kiedy powierzchnia zęba jest już dobrze widoczna.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny

LAKIEROWANIE ZĘBÓW

Lakierowanie polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem zwierającym fluor. Fluor zwiększa odporność zębów na działanie kwasów, produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące próchnicę zębów.

LAPISOWANIE

Zabieg nazywany inaczej impregnacją (azotanem srebra) zębów zajętych próchnicą. Ma na celu zatrzymanie postępującej próchnicy oraz utwardzenie rozmiękłych już części zęba. Stosowany jest u najmłodszych dzieci, u których ze względu na brak współpracy trudno wyleczyć ząb i wykonać wypełnienie. Zbieg można wykonać tylko na zębach mlecznych. Wadą takiego leczenia jest to, że fragmenty zębów dotknięte próchnicą stają się czarne pod wpływem działania tego preparatu. Lapisowanie stosowane jest wtedy również, kiedy ze względu duże zniszczenia zęba nie ma szans na zachowawcze leczenie.

Tu podaj tekst alternatywny