Stomatologia dziecięca

Protetyka

WIZYTY ADAPTACYJNE

Spotkania takie służą zapoznaniu dziecka z lekarzem i gabinetem. Przebiegają one często w formie zabawy, dzięki czemu mały pacjent oswaja się z nowym otoczeniem a gabinet staje się miejscem, które mu się dobrze kojarzy.

BADANIE JAMY USTNEJ

Pierwsze zęby mleczne pojawiają się u dziecka około 6 m. ż a komplet uzębienia ma ono około 3 r. ż. To dobry moment, aby odwiedzić dentystę i skontrolować stan jamy ustnej. Zapewniamy dziecku należytą opiekę, oswajamy z nowym miejscem i wyrabiamy dobre nawyki.

LECZENIE PRÓCHNICY

Zęby mleczne mają bardzo zbliżoną budowę do zębów stałych. Jeśli pojawi się próchnica

bezwzględnie trzeba ją leczyć. Może być ona źródłem bólu. Jest to choroba bakteryjna, mogąca przejść na zęby sąsiednie, w tym na zęby stałe. Leczenie w razie konieczności przeprowadzamy w znieczuleniu. Stosujemy wypełnienia kompozytowe, światłoutwardzalne jak w zębach stałych.

LAKOWANIE

Lakowanie jest zbiegiem profilaktycznym, zapobiega pojawieniu się próchnicy w zabezpieczonych zębach. Dedykowany jest przede wszystkim dla pierwszych stałych zębów trzonowych, czyli „szóstek” . Zęby te pojawiają się ok. 6 roku życia za mlecznymi piątkami. Zabieg polega na oczyszczeniu ząbka i przykryciu go specjalnym światłoutwardzalnym lakiem kompozytowym wydzielającym fluor. Lakować możemy tylko bruzdy bez próchnicy, tak więc jest bardzo istotne, aby zabieg przeprowadzić zaraz po pojawieniu się ząbków w jamie ustnej

LAKIEROWANIE - FLUORYZACJA

Jest to profilaktyczny zabieg stomatologiczny. Pozwala on dostarczyć zębom dawkę stężonego fluoru. Fluor zwiększa odporność zębów na działanie kwasów, produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące psucie zębów.

LAPISOWANIE - IMPREGNACJA AZOTANEM SREBRA

Zbieg polega na impregnacji zębów zajętych próchnicą. Azotan srebra zatrzymuje rozwój próchnicy, a rozmiękła masa zęba staje się twarda. Zabieg wykonuje się wyłącznie na zębach mlecznych. W skutek zabiegu fragmenty zębów objęte próchnicą stają się czarne. Wskazaniem do zabiegu jest brak współpracy z małym pacjentem lub rozległa próchnica zębów uniemożliwiająca przeprowadzenie leczenia zachowawczego.